GEPON Extralink Predator

Sprzęt ten otrzymałem od Batny wraz z UBNT UFiber o którym możecie poczytać w poprzednim artykule. 

Nie ukrywam, że sceptycznie podchodziłem do testów tego sprzętu – z kilku powodów. Dawno nie korzystałem z urządzeń GEPON (używam od lat GPON) i nie orientuję się za bardzo w rynku tego sprzętu. Kompletnie nie znam producenta Extralink i nie wiem czego mogę się po nim spodziewać. Poza tym już sama nazwa „Predator” powoduje, że producent niekoniecznie chce być traktowany poważnie 🙂

Jednak po testach UFiber okazało się, że mam za mało materiału by zrobić z tego prezentację na MIŚOT Meeting. Postanowiłem postawić Extralinka jako konkurenta dla UFiber. Standard różny, ale grupa docelowa dla małych, jedno unitowych OLT myślę, że jest podobna.

Specyfikacja OLT i kilka zdjęć:

 • Standard: EPON
 • Ilość portów ETH: 8 (SFP/RJ45)
 • Ilość portów PON: 8
 • Max ilość ONT: 512
 • Wysokość: 1U
 • Zasilanie: AC (x2)

Jeżeli chodzi o ONTy to sytuacja wygląda znacznie ciekawiej niż w przypadku UBNT. Gama urządzeń jest całkiem imponująca:

 • Luna 1xGbE (L2)
 • Luna 1xGbE (L3)
 • Jowisz 1xGbE (L2)
 • Kallisto 1xGbE + CATV (L2)
 • ONU 8xFe (L2)
 • Orion 4xGbE, 2xPOTS, Wifi 802.11n (L2/L3)

Ja do testów dostałem tylko ONTy L2. Niestety nie miałem jak sprawdzić kompatybilności z innymi producentami ONT, ponieważ nie posiadałem nic innego w standardzie EPON.

Jeżeli chodzi o sposoby konfiguracji OLT, to mamy do dyspozycji CLI, WebGUI oraz system EMS.

CLI jest stosunkowo proste i intuicyjne. Dokumentacja jest bardzo obszerna więc bez problemu korzystając z samego CLI skonfigurowałem OLT i uruchomiłem usługi.

Aby móc korzystać z interfejsu WebGUI wymagana jest aktualizacja oprogramowania. Potrzebne pliki i opis dostępne są na stronie dystrybutora. Interfejs wydaje się bardzo prosty, jednak odzwierciedla prawie w pełni funkcjonalność CLI. Udało mi się skonfigurować wszystko poza IGMP Snoopingiem, jedną brakującą komendę musiałem wydać z CLI. Innych uwag raczej nie mam. No może poza tym spartańskim wyglądem 🙂

Na koniec zostawiłem sobie aplikację nazwaną EMS – Element Management System. Instalator dostępny tylko pod system Windows. Aplikacja posiada wbudowany serwer SQL. Trudno nie zauważyć inspiracji systemem U2000 od Huawei. Oczywiście tylko pod względem wyglądu, bo funkcjonalność tych dwóch systemów jest nieporównywalna. Mimo tego EMS zapewnia pełną obsługę OLT i ONT bez konieczności zaglądania do CLI. Co istotne, aplikacja jest darmowa.

Tyle na temat sposobów konfiguracji. Jak widać przy tej cenie dostajemy całkiem sporo. Kilka zdań na temat samego działania tego systemu GEPON. Muszę przyznać, że zostałem miło zaskoczony i moja początkowa niechęć do tego urządzenia z każdą chwilą malała. Z uruchomieniem podstawowych usług, czyli VLAN z dostępem do Internetu nie miałem najmniejszych problemów. Dokumentacja jest bardzo dobrze przygotowana. Na dodatek Batna pokusiła się o przetłumaczenie jej na nasz język. Coraz bardziej zachęcony do zabawy z Extralinkiem, miałem jednak obawy, że urządzenie polegnie na testach działania IPTV z multicastem. Kolejne zaskoczenie, bo skonfigurowany IGMP Snooping zgodnie z dokumentacją po prostu zadziałał jak trzeba. Podłączone miałem w sumie 2 ONTy i 3 STB. Na pochwałę zasługuje jeszcze detekcja uszkodzonych ONT oraz rozbudowany mechanizm alarmowania i logowania. W UBNT jedyna informacja o stanie ONT to online/offline. W Extralinku widzimy powód ostatniego rozłączenia (zasilanie/brak optyki). Widzimy też osobne alarmy w przypadku rozłączenia całego portu PON.

Podsumowując. Mimo, że nie jestem przekonany do urządzeń G(E)PON w tej półce cenowej, to specjalnie do Extralinka po tych kilku dniach zabawy nie mam się o co przyczepić. To co jest w dokumentacji wydaje się działać. Oczywiście kilka dni testów na biurku nie potwierdzi w 100%, że sprzęt nie będzie sprawiał problemów w sieci przy kilkuset klientach. Już nie raz sam się boleśnie przekonałem, że coś działające w biurze niekoniecznie chce działać w sieci 🙂 Mimo tego sprzęt dobrze rokuje i jeżeli ktoś szuka taniego rozwiązania GEPON, to Extralink Predator jest według mnie warty rozważenia.

Sprzęt do testów użyczyła firma Batna Anteny 24.