GPON Ubiquiti UFiber

Na wstępie zaznaczę, że test tego sprzętu był wykonany przeze mnie w październiku 2017 na potrzeby prezentacji na konferencję MIŚOT Meeting w Poznaniu. Być może aktualna wersja oprogramowania różni się znacząco od tej którą posiadałem w czasie testów (1.0.2).

Nie będę ukrywał, że jeżeli chodzi o rozwiązania GPON, to jestem zwolennikiem sprzętu firmy Huawei. Z powodzeniem od 5 lat korzystamy z Huawei w naszej sieci i przez myśl nie przechodzi nam cokolwiek zmieniać. Mimo wszystko bardzo chciałem przetestować OLTa od Ubiquiti. Dlaczego? Po pierwsze, bardzo lubię tego producenta i jak pewnie wielu innych ISP przede wszystkim kojarzę go z bardzo udanych rozwiązań dla WISP. Po drugie, UBNT znane jest głównie z prostej konfiguracji i przyjaznego interfejsu. Byłem bardzo ciekawy jak w ich wykonaniu wygląda konfiguracja dość skomplikowanego przecież standardu GPON.

Na testy trafił do mnie OLT UFiber oraz ONT UFiber Nano G. Sprzęt otrzymałem na dłuższy czas więc mogłem spokojnie się mu przyjrzeć. Podczas testów wymyśliłem, że sprawdzę przede wszystkim:

  • Sposób zarządzania
  • Trudność obsługi
  • Kompatybilność z ONT innych producentów
  • Działanie z IPTV, głównie multicast

Zacznę jednak od specyfikacji i wykonania, ponieważ zasługuje na uwagę. Sprzęt jest naprawdę ładny 🙂 Zwykle nie zwracam na to uwagi, ale dawno nie widziałem tak ładnie wykonanego sprzętu sieciowego i takiej dbałości o szczegóły.

Specyfikacja OLT:

  • Standard: GPON
  • Ilość portów PON: 8
  • Ilość portów ETH: 2 (SFP+)
  • Max ilość ONT: 1024
  • Wysokość: 1U
  • Zasilanie: AC lub DC (x2)

W zestawie poza OLT dostaniemy akcesoria potrzebne do montażu w szafie rack, jedną wkładkę GPON B+, jeden zasilacz AC i kabel zasilający.

ONT to największa ciekawostka tego zestawu. O specyfikacji nie ma co pisać, bo jest to typowy ONT L2 z jednym portem gigabitowym RJ45.

Na uwagę zasługuje wyświetlacz, który jest jednocześnie przyciskiem. Wyświetla on informacje o poziomie sygnału optycznego oraz aktualną prędkość pobierania/wysyłania danych.

Całość wygląda bardzo dobrze. W zestawie otrzymujemy ONT, zasilacz PoE oraz adapter umożliwiający powieszenie urządzenia na ścianie.

Tyle na temat wyglądu i specyfikacji. Pierwszą rzeczą po uruchomieniu całego zestawu było zapoznanie się z metodami konfiguracji urządzeń. Do wyboru mamy WebGUI lub system UNMS któremu poświęcę kilka zdań w dalszej części. Jest dostępne również CLI, ale obecnie jego funkcjonalność jest bardzo ograniczona. Skupiłem się na WebGUI, bo to podstawowa i najwygodniejsza metoda konfiguracji całego systemu.

Tak jak podejrzewałem, interfejs web nie różni się wiele od tych z innych urządzeń UBNT. Mamy tutaj tak naprawdę system EdgeOS okrojony i przystosowany pod obsługę GPON. I tutaj UBNT mnie naprawdę zaskoczyło. Obsługę GPON uprościli do granic możliwości. Zastanawiam się czy nawet nie za bardzo, bo na chwilę obecną (oprogramowanie w wersji 1.0.2) w zasadzie poza konfiguracją VLAN i autoryzacją ONT to niewiele więcej można zrobić. Brakuje wielu istotnych opcji jak szczegółowe alarmowanie o stanie ONT, mechanizmy bezpieczeństwa (izolacja, detekcja uszkodzonych ONT), QoS czy co gorsza IGMP Snoopingu. Niestety póki co, to urządzenie nie nadaje się do świadczenia usługi IPTV opartej o multicast. Szkoda, bo to poważny argument by na ten moment nie kupować tego sprzętu.

Dodanie ONT sprowadza się tak naprawdę do kilku kliknięć w których trzeba autoryzować urządzenie i wskazać mu profil z usługą (vlanem). Nie zobaczymy tutaj konfiguracji związanej z TCONT czy GEM charakterystycznych dla GPON.

ONT posiada również swój interfejs web na którym znajdziemy kilka dodatkowych informacji, wykresów czy możliwość restartu urządzenia. Skromnie, ale pamiętajmy, że to tylko końcówka L2.

Na pocieszenie dodam, że nie miałem problemów z obcymi ONT. Do OLTa z powodzeniem podpiąłem Huawei HG8010 oraz HG8245T w trybie L3. Jedyna niedogodność to brak informacji o poziomie odbieranego i nadawanego sygnału. W przypadku HG8245T te informacje były widoczne z poziomu interfejsu web ONT.

Na koniec trochę o UNMS. Co to jest? Jest to darmowy system udostępniony przez Ubiquiti który pozwoli nam z jednego miejsca kontrolować wiele urządzeń UBNT. Na ten moment system jest kompatybilny z serią UFiber, AirMax, EdgeMax i EdgeSwitch. System jest jeszcze w fazie beta. Miałem okazję przez chwilę się zapoznać i wygląda to bardzo obiecująco. Już na tym etapie UNMS umożliwia pełne zarządzanie OLT i ONT.

Podsumowując. Nie spodziewałem się cudów, ale nie ukrywam że jestem nieco rozczarowany. Zacznę jednak od plusów, bo jest ich kilka. Obecność portów SFP+ w OLT, świetne wykonanie urządzeń, łatwa konfiguracja oraz przyjazny interfejs. System UNMS też będzie sporym atutem dla potencjalnie zainteresowanych klientów.

Największa wada dla mnie to brak IGMP Snoopingu oraz bardzo skromna funkcjonalność samego OLT.  W okresie testowania sprzętu nie udało mi się uzyskać informacji na temat planowanej implementacji IGMP Snoopingu. Trudno nawet powiedzieć czy jego brak jest wynikiem ograniczenia oprogramowania czy sprzętu. Dokumentacja nie rozpieszcza, w zasadzie można powiedzieć że jej nie ma. Z drugiej strony i tak za wiele by w niej na ten moment nie było. Jeden ONT, na dodatek tylko L2, to też trochę za mało na dzisiejsze wymagania rynku.

Dla kogo jest w takim razie ten sprzęt? Po co w ogóle został wypuszczony? Szczerze mówiąc nie wiem. Może UBNT bada rynek i wypuściło testowego sampla? Tylko czy nie jest już za późno na takie eksperymenty? Na pewno sprzęt będzie kusił wielu operatorów WISP, którzy przez lata budowali swoje sieci na sprzęcie UBNT i tego typu rozwiązanie znacznie ułatwiłoby start w nową technologię, jaką jest dla nich GPON. Te osoby powinny śledzić ten projekt. Już widać że będzie rozwijany, ponieważ niebawem ma się pojawić mniejszy, 4 portowy OLT. Osobiście nie wróżę sukcesu, jeżeli podstawowe braki funkcjonalności nie zostaną uzupełnione. Na ten moment to dla mnie produkt beta i kupując dzisiaj sprzęt GPON szukałbym czegoś popularniejszego i sprawdzonego. O ciekawych alternatywach w klasie małych i tanich systemów GPON/EPON będę pisał w kolejnych wpisach.

Sprzęt do testów użyczyła firma Batna Anteny 24

To mój pierwszy wpis. Czekam na komentarze przez fb lub mailem. Piszcie co poprawić, nad czym się skupić i czy w ogóle takie opisy sprzętu sieciowego mają według Was większy sens.  Mimo wszystko mam nadzieję, że ten wpis okazał się dla kogoś przydatny.