GPON Huawei i multicasty

Wydawało mi się, że temat już wszystkim znany, ale na forach branżowych obserwuję sporo zapytań o poprawną konfigurację multicastów na OLT i ONT Huawei. Postanowiłem podzielić się swoją (dla OLT z serii MA5600 oraz MA5800).

Zacznę może od opisania modelu świadczenia usług IPTV jaki sobie po wielu próbach ustaliliśmy i staramy się go trzymać w sieciach, którymi się zajmuję. Gdyby to zsumować, to będzie tego z kilkanaście tysięcy ONT, myślę że to całkiem wiarygodna grupa referencyjna 🙂

Od dawna jestem zwolennikiem stosowania ONT, które pracują w L3. O ile wifi zwykle nie jest ich mocną stroną, jednak w większości przypadków ich działanie jest wystarczające dla potrzeb przeciętnego klienta. Poza wifi, ONT L3 to same zalety. Najważniejsza z nich to diagnostyka, widzimy co się dzieje u klienta. Jest stan sieci wifi, ilość podłączonych urządzeń, stan interfejsów eth czy VoIP. Jeżeli klient bardzo chce, to taki ONT może pracować również w L2. Ilość portów eth w takim ONT to idealny argument by wykorzystać go do świadczenia usługi IPTV. Poniższa konfiguracja dotyczyć więc będzie właśnie ONT L3.

Zanim zdecydowaliśmy się na taki model, testowaliśmy również ONT L2 (np HG8010 i pokrewne) do których wpinaliśmy bezpośrednio STB lub stosowaliśmy switche zarządzalne lub RG. Z naszych doświadczeń, przy większej skali powodowało to więcej problemów diagnostycznych, konieczność stosowania różnych profili dla poszczególnych usług, a także losowe problemy z działaniem multicastów. Decyzja zapadła, że IPTV świadczymy tylko na ONT L3 i tak od wielu lat mamy spokój z tematem działania multicastów w sieci GPON.

Zacznę od konfiguracji OLT. Pierwszy etap to profile line i srv. Na wszystkich OLT stosuje jednakowe profile i te dwa niżej w zasadzie wystarczają w 95% konfiguracji. Inne stosuje tylko w nietypowych konfiguracjach (np. QinQ/MdO itp).

ont-srvprofile gpon profile-id 1 profile-name "ont-default"
 ont-port pots adaptive eth adaptive
 multicast mode olt-control
 commit

ont-lineprofile gpon profile-id 1 profile-name "ont-default"
 tcont 1 dba-profile-id 10
 commit
 quit

Jak nazwa wskazuje, są to domyślne profile które przypisujemy do wszystkich ONT ze standardową konfiguracją. Po dodaniu ONT do OLT (ten proces każdy zna wiec pominę opis) przychodzi moment w którym dodajemy service porty. Nasz model konfiguracji przewiduje wykorzystanie iphostów. W ten sposób dodaję service port dla internetu, voipa, zarządzania czy właśnie dla IPTV:

service-port 17 vlan 3559 port 0/1/13 ont 0 iphost multi-service user-vlan 3559 tag-transform translate

3559 to właśnie nasz vlan multicastowy. Do poprawnego działania trzeba go oczywiście skonfigurować w sekcji BTV i dodać igmp usera przypisując wcześniej dodany service port:

btv
 igmp user add 0 service-port 17 no-auth max-program 64 igmp-version v2
multicast-vlan 3559
 igmp default uplink-port 0/8/0
 igmp query-proxy disable
 igmp match mode disable
 igmp multicast-vlan member service-port-list 17
 igmp mode snooping
 igmp uplink-port 0/8/0

W zasadzie to tyle jeżeli chodzi o konfiguracje OLT. W kolejnym etapie opiszę konfigurację ONT na dwa sposoby. Pierwszy z poziomu oprogramowania xPON (który polecam i uważam że każdy posiadacz Huawei powinien go mieć), a drugi z poziomu interfejsu www ONT.

W xPON możemy skonfigurować automatyczne dodawanie poniższych elementów w profilu konfiguracji, ale dla pełnego obrazu tego wpisu podaje poszczególne kroki:

Dodanie service portu (warto zaznaczyć że to nam od razu załatwia temat dodania igmp user i multicast-vlan member o który pisałem wyżej):

Następnie konfigurujemy WAN typu bridge wskazując nasz vlan multicastowy oraz określając porty eth na których chcemy świadczyć usługę IPTV:

Włączamy IGMP Snooping:

Jeżeli wszystko poszło ok, to powinniśmy zobaczyć grupy multicastowe:

A tak powyższe wygląda z poziomu interfejsu www ONT (EG8145V5):

Czy jest to jedyna słuszna metoda konfiguracji multicastów na Huawei? Oczywiście nie. Każdy kto zna GPON Huawei, wiec że scenariuszy konfiguracji może być kilka i ten sam efekt można uzyskać na wiele różnych sposobów. Nam się jednak ta konfiguracja sprawdziła najlepiej i tę stosujemy, dlatego z czystym sumieniem mogę polecić ją również Wam. W razie problemów oczywiście chętnie pomogę 🙂