PIM Router – Co wybrać?

Uruchamiasz IPTV i nie wiesz na czym skonfigurować PIM Router? Poniżej lista testowanych przeze mnie urządzeń. Może ułatwię Ci wybór 🙂

Często pytacie mnie na jakim urządzeniu zrobić PIM Router. To pytanie niemal zawsze pojawia się u osób które dopiero wdrażają IPTV. Sprawa generalnie jest prosta, bo przy obecnym sprzęcie, uruchomicie PIM Router w zasadzie na czymkolwiek. Jeżeli jakimś cudem nie posiadacie odpowiedniego sprzętu, to bez problemu kupicie coś za kilkaset złotych.

Cisco C3550-12T/G – najtańsza opcja na PIM Router. Sprzęt do kupienia już od 200zł. Stary, duży (1,5U) i prądożerny przełącznik L3. Jest to najtańsza ale bardzo dobra propozycja na początek. Jeżeli testujesz dopiero multicastową IPTV lub nie przewidujesz dużej ilości aktywnych STB, to Cisco C3550-12T/G będzie dobrym wyborem. Bardziej polecam C3550-12T ze względu na 12 portów miedzianych. W wersji 12G tylko 2 porty to RJ45, a pozostałe 10 to GBIC. Ważne jest żeby przełącznik posiadał IOS w wersji IP Services. Mam przetestowany ten przełącznik w roli PIM z ~700 STB.

Cisco C3560G-24TS – Propozycja bardzo podobna do poprzedniej. Jednak C3560G-24TS jest nieco nowszy, mniej prądożerny i mniejszy (1U). Przy tym jest tylko trochę droższy. Również do kupienia za kilkaset złotych. Ten przełącznik mam uruchomiony póki co z ~200 STB. Podobnie jak w przypadku C3550-12T/G, należy zwracać uwagę na wersję IOS i wybrać IP Services.

Cisco C4948-10GE – Przełącznik sporo droższy (ok 2000zł) ale oferujący 2 interfejsy 10G (X2). Przetestowany z ~1500 STB i obsługą BGP (Jambox). Alternatywą może być również droższy C4948E-E, ale posiadający już interfejsy SFP+. Oprogramowanie również musi być IP Services.

Cisco ASR-920 – sprzęt dedykowany operatorom którzy chcą nowe urządzenie z interfejsami 10G. Wydajny router który świetnie sprawdza się w roli PIM Routera z obsługą BGP (np dla usług SGT Jambox). Póki co przetestowany z 500 STB, ale wiem od znajomych operatorów, że radzi sobie ze znacznie większą liczbą STB. Aktualnie jest najlepsza propozycja na dedykowany PIM Router.

Powyższe urządzenia zalecam na dedykowany PIM Router. Poniżej kilka propozycji na wykorzystanie sprzętu który prawdopodobnie już macie w sieci lub planujecie wdrożyć. W tym przypadku PIM Router można uruchomić jako dodatkową usługę, choć należy mieć na uwadze że nie jest to zbyt „koszerne” rozwiązanie.

Cisco Nexus C3064PQ-10GX – bardzo popularny przełącznik wśród ISP ponieważ oferuje dobry stosunek ceny do ilości portów SFP+ i możliwości. Jedną z nich jest właśnie funkcjonalność PIM Routera. Trzeba mieć jednak na względzie ograniczoną wydajność L3 tego przełącznika i pilnować poziomu copp-s-arp. Trudno mi jednak jednoznacznie określić ile STB obsłuży ten Nexus. Przetestowany z ok 500 STB.

Extreme X670 (G1/G2) – również popularny wśród ISP przełącznik. Całkiem dobrze radzi sobie jako PIM Router. Przetestowany przy kilkuset STB z obsługą BGP w Jambox.

OLT Dasan V8240 – Ostatnia propozycja to nie będzie przełącznik, a OLT firmy Dasan. Niedawno miałem okazję skonfigurować na nim PIM Router i działa obecnie z kilkunastoma STB. Czy nadaje się do większej ilości jeszcze nie wiem, ale producent zapewnia że nie będzie problemu nawet z kilkuset STB.

To tylko kilka przykładów urządzeń. Obsługę PIM Routera znajdziecie również w niektórych przełącznikach D-Link z serii DGS-3XXX, Huawei, Juniperach, a nawet w Mikrotiku 🙂 Znam też operatorów którzy wykorzystują linuxa z demonem pimd. Wybór jest naprawdę spory.